.

The Going Rate: Ground Beef

How much will those Memorial Day burgers cost you? We've got the bottom line on ground beef, both conventional and organic.

For lots of folks, Memorial Day weekend means firing up the barbecue and grilling some burgers (or steak, or chicken—but we're focusing on hamburgers here). To help you plan your shopping, Patch researched the price of ground beef on the Island.

But before we get into that: Deep down inside I believe in buying locally produced, organic beef whenever possible, because I think it's better for the cattle, better for the environment and better for human health. For this story, though, I also included conventional ground beef, which is generally less expensive.

There are a lot of different kinds of ground beef out there. I chose two to research: conventional 80 percent lean ground beef and organic ground beef. And I gave you a range of prices for each store.

Your choices for ground beef on the Island include:

  • Estancia Free-Range, Grass Fed Ground Beef: $5.19/pound. 
  • Harris Ranch Lean Ground Beef: $3.99/pound

  • Ground Sirloin: $5.99/pound
  • Eel River Ground Beef: $6.99/pound

  • Raley's Dailies 80 Percent Lean Ground Beef: $2.58/pound
  • Organic Prairie Grassfed Ground Beef: $6.99 pound

  • Extra Lean Ground Beef: 50 percent off usual price of $2.99/pound
  • Organic Prairie Grassfed Ground Beef: $7.99 pound

  • Trader Joe's  Butcher Shop: $2.49/pound
  • Trader Joe's Organic Ground Beef: $6.49/pound

Bottom Line: This week Safeway has both the least expensive ($1.50/pound) and most expensive ($7.99/pound) ground beef. Also, prices for organic ground beef at the independent butcher shops are about the same—or even lower—than at the supermarkets.

Michele Kuttner May 28, 2011 at 02:46 PM
Wow. Thanks Susan. This is truly useful information. I'm with you on the organic beef. I admit that it is hard to get your mind around paying more for your meat once you see the price difference but, to me, it's a perfect example of "you are what you eat." Once I learned about what's in that $1.50/pound ground beef, how it's made and the cost to our environment I was sold on buying better meat. I recommend the documentary, Food Inc. to anyone who wonders if it's worth it.

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something